Trening motoryczny przeznaczony jest dla zawodników, których potrzebują poprawić swoje parametry motoryczne. Jest to doskonałe rozwiązanie dla zawodników, którzy mają ograniczony dostęp do treningów motorycznych w swoim klubie. Jednak czują, że tego typu trening uzupełniający pomoże im w pełni wykorzystać swój potencjał sportowy. Wszechstronny rozwój fizyczny jest ważny na każdym etapie kariery sportowej, zmieniają się jedynie proporcje i czas jaki możemy przeznaczyć na trening ogólnorozwojowy. U młodszych sportowców trening motoryczny ma charakter bardziej ogólnorozwojowy. Tutaj kształtuję się bazę fizyczną zwracając uwagę na wszechstronny rozwój cech motorycznych. Natomiast u starszych zawodników należy skupić się poszczególnych etapach rozwoju danej cechy np. wytrzymałości. Trening motoryczny przeznaczony jest dla każdego zawodnika, zarówno dla profesjonalnie trenującego tenisisty jak również dla amatorsko trenującego młodego piłkarza. Jest to bezpieczna forma treningu, której celem jest podniesienie parametrów wysiłkowych zawodnika.
Potrzebę treningu motorycznego coraz częściej dostrzegają trenerzy oraz sami zawodnicy jako formę dodatkowej pracy, którą można wykonać by poprawić swoją formę fizyczną. Usystematyzowany system pracy z zawodnikami od samego początku ich kariery sportowej daje im szanse na dłuższe jej trwanie. Poprzez działania profilaktyczne redukuję się ryzyko urazów przeciążeniowych. Dobierając środki i metody treningowe do specyficznych potrzeb zawodnika, które definiuje dyscyplina jaką uprawia oraz pozycja, na której gra trening motoryczny jest narzędziem, dzięki któremu będzie mógł w pełni pokazać swoje umiejętności techniczno-taktyczne.
Trening motoryczny ma określony przebieg:
- wstępna ocena cech motorycznych za pomocą wystandaryzowanych testów motorycznych
- omówienie wyników z testów i obranie planu współpracy
- opracowanie koncepcji treningowej dostosowanej do potrzeb zawodnika
- monitorowanie i kontrola postępów zawodnika
Właściwe zaplanowanie treningu motorycznego wymaga zebrania informacji o możliwościach zawodnika w danym momencie. Stosując odpowiednie narzędzia w postaci testów, mogę zdiagnozować przyczynę spadku formy i dobrać właściwe środki treningowe do jej poprawy. Trening motoryczny nie jest szablonowym podejściem do każdego zawodnika. Innego treningu będzie potrzebowała tenisistka, która ma problem by silnie i dynamicznie wykonać serwis a zupełnie innych bodźców będzie potrzebował piłkarz, który ma problem z wytrzymałością. Właściwie zaplanowany trening pod indywidualne potrzeby sportowca to klucz do budowania formy i utrzymania jej na wysokim poziomie. Ta forma nigdy nie będzie wysoka bez solidnej bazy siłowej zawodnika. Stąd tak ważny jest trening motoryczny, który da podstawę do rozwoju specyficznych umiejętności dla konkretnej dyscypliny czy pozycji na boisku.
Obszary, w których możemy wykorzystać trening motoryczny:
- poprawa parametrów siły i mocy
- poprawa techniki biegu i form poruszania się po boisku
- prewencja urazów
- poprawa decyzyjności i czasu reakcji
- poprawa funkcjonowania systemów energetycznych (wytrzymałość)