Trening Motoryczny Młodego Piłkarza

Case study, Młodzież

Trening motoryczny młodego piłkarza to kluczowy element jego rozwoju, który powinien być dostosowany zarówno do wieku, jak i poziomu zaawansowania. W początkowej fazie pracy warto skupić się na podstawach, takich jak rozwój siły, szybkości, zwinności oraz koordynacji ruchowej. To fundament, na którym później można budować bardziej zaawansowane umiejętności. Regularne testowanie zdolności motorycznych pozwala monitorować postępy i dostosować intensywność treningów do aktualnych potrzeb zawodnika. Treningi powinny także uwzględniać aspekty piłkarskie – np. poprawę wydolności specyficznej, czyli zdolności do utrzymywania wysokiego poziomu intensywności przez dłuższy czas, zmieniając przy tym kierunki biegu. Ważne jest, aby zadbać o równowagę między obciążeniami treningowymi a regeneracją – zarówno w kontekście fizycznym, jak i psychicznym. Efektywny trening motoryczny nie tylko poprawia wyniki na boisku, ale także zmniejsza ryzyko kontuzji, umożliwiając młodemu piłkarzowi długotrwały rozwój.

trening motoryki młodego piłkarza

Dzisiejszy wpis na blogu poświęcony jest przykładowej jednostce motorycznej zaplanowanej dla młodego piłkarza z kategorii U11-U13. Jednostka ta składa się z 4 bloków i może być poprowadzona jako jedna kompleksowa wyizolowana jednostka motoryki lub można każdy z bloków zaadaptować do oddzielnych jednostek treningu piłkarskiego jako akcent motoryczny wspierający główny cel treningowy danej jednostki. Kliknij w link by obejrzeć video.

Blok mobilność i stabilność

ĆwiczenieSeriePowtórzeniaOdpoczynek
Stretching dynamiczny11015-20 sek
Aktywacja mięśniowa11015-20 sek

Głównym celem tego bloku jest przygotowanie zawodnika do treningu. Przed przystąpieniem do niego wskazane jest zastosowanie gry/zabawy ożywiającej w celu podniesienia temperatury ciała i skupienia.

Trening motoryczny młodego piłkarza – Blok moc i szybkość

ĆwiczenieSeriePowtórzeniaOdpoczynek
Sprężynki pogo210 sekund30 sek
Wyskok z półprzysiadu2560 sek
Przeskoki obunóż nad płotkiem2530 sek
Rzut piłką lekarską ze skrętem tułowia2x560 sek
Technika biegu – Wall Drill2x1030 sek
Skip A 1 nogą 10m + przyspieszenie 10m2x360 sek
Start – Stop co 5m2360 sek
Bieg z narastającą szybkością 40m2360 sek

Ta konkretna jednostka ukierunkowana jest na przyśpieszenie liniowe. Koncentrujemy się tutaj na szybkości wykonywania ruchów podczas ćwiczeń, by zachować charakter pracy dynamicznej. Blok ten może być wykorzystany jako osobna wstawka motoryczna w dniu przed meczowym. Ćwiczący powinien być skoncentrowany na tym by każde powtórzenie w danym ćwiczeniu było wykonane na 100% możliwości. Główną intencją każdego powtórzenia powinna być chęć wykonania go jak najszybciej.

Blok siła

ĆwiczenieSeriePowtórzeniaOdpoczynek
1a) Przysiad w wykroku2x8
1b) Podciąganie austalijskie28
1c) Martwy ciąg na 1 nodze2x8
1d) Pallof press2x81’30 sek po obwodzie
2a) Goblet Squat28
2b) Plank niski praca ramion2x8
2c) Hamstring Curls28
2d) Wyciskanie piłki w leżeniu281’30 sek po obwodzie

Blok ten składa się z dwóch części zawierających dwa zestawy ćwiczeń. Każde z 4 ćwiczeń wykonujemy jedno po drugim. Zalecam stosowanie obciążenia zewnętrznego na poziomie 20-30% BW (masy ciała). W tym bloku tempo ruchu powinno być spokojne, zawodnik powinien skupić się na prawidłowym ruchu i umiejętności utrzymania napięcia mięśniowego podczas ćwiczenia.

Blok wytrzymałość

ĆwiczenieSeriePowtórzeniaOdpoczynek
Bieg wahadłowy na odcinku 10m2630 sek / 90 sek

Ostatni blok ukierunkowany jest na poprawę wytrzymałości. Tego typu rozwiązanie lepiej sprawdza się w przypadku pracy indywidualnej lub małej grupy zawodników 2-3. W przypadku pracy z całym zespołem lepszym rozwiązaniem będą gry lub biegi o określonej intensywności (np.. wg MAS) i czasu trwania.

Trening motoryczny młodego piłkarza

W taki oto sposób ja planuję trening motoryczny dla młodego piłkarza z którym pracuję indywidualnie w siłowni lub na boisku. W zależności od celu i umiejętności (po badaniach motorycznych) dobór środków treningowych bywa indywidualny.
Przedstawiony powyżej układ serii, powtórzeń, czasu odpoczynku ma charakter poglądowy na potrzeby tego wpisu. Nie zawarłem tu modelu periodyzacji na kolejne tygodnie pracy.

Przeczytaj także:

5/5 - (1 vote)
Udostępnij:

Blog